Azbest na dachu. Fakty i mity na temat szkodliwości eternitu
- Szczegóły
Szkodliwe działanie azbestu na organizm człowieka znane jest nie od dziś. Dlatego też od kilku lat skutecznie pozbywamy się dachów wykonanych z płyt eternitowych. Niestety spora część społeczeństwa nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, na czym właściwie polega jego szkodliwość, a swoją wiedzę na temat negatywnego wpływu azbestu na nasze zdrowie opiera jedynie na zasłyszanych lub niesprawdzonych informacjach. Oto cała prawda o azbeście.
Na czym polega szkodliwość azbestu?
Azbest to mikroskopijnej wielkości włókna krzemianowe, które kiedyś cieszyły się dużą popularnością w budownictwie. Dodawane były do cementu przy produkcji rur, płytek, otulin izolacyjnych, a także znajdowały się w betonowych ścianach. Jednak najczęstsze zastosowanie azbestu to płyty eternitowe, które kiedyś stanowiły jedno z najbardziej powszechnych pokryć dachowych.
Szkodliwość azbestu ujawnia się wtedy, gdy oddychamy powietrzem zanieczyszczonym jego włóknami, co powoduje, że przedostają się do płuc, skąd nie da się ich usunąć. Zalegające w płucach włókna azbestowe mogą natomiast powodować poważne choroby, jak: azbestoza (pylica azbestowa) objawiająca się uporczywym kaszlem i dusznościami, rak płuc, oskrzeli i krtani czy międzybłoniak opłucnej lub otrzewnej, a nawet prowadzić do śmierci. Szkodliwe działanie azbestu na ludzki organizm nie jest zauważalne od razu, lecz dopiero po 20-30 latach od momentu narażenia na wdychanie włókien.
Azbest – czy na pewno taki zły?
Azbest staje się niebezpieczny dla życia i zdrowia człowieka dopiero w momencie przedostawania się włókien do atmosfery. Dzieje się to dopiero na skutek korozji płyt azbestowo-cementowych, czyszczenia powierzchni eternitowych przy użyciu myjki ciśnieniowej lub uszkodzeń mechanicznych powstałych podczas rozbiórki i demontażu obiektów zawierających azbest. Kruszenie, łamanie, cięcie i rozbijanie płyt eternitowych, instalacji ciepłowniczych i elektrycznych czy ścianek ogniotrwałych może powodować uwalnianie się włókien azbestu do atmosfery. Dlatego też utylizacją szkodliwego eternitu powinni zajmować się jedynie wykwalifikowani fachowcy wyposażeni w odpowiedni sprzęt: odkurzacze przemysłowe w filtrami Hepa, odciągi pyłów, przesłony foliowe do odseparowania miejsca pracy od otoczenia, kombinezony czy maski chroniące drogi oddechowe.
Faktem jest natomiast informacja, że zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej oraz Programem Oczyszczania Kraju z Azbestu do końca 2032 roku mają zostać usunięte w Polsce wszystkie konstrukcje dachowe zawierające azbest. Celem tej akcji jest minimalizacja negatywnych skutków zdrowotnych wywołanych obecnością włókien azbestowych oraz troska o nasze środowisko.