Co decyduje o energooszczędności okien dachowych?
- Szczegóły
Okna energooszczędne zostały stworzone po to, żeby zapobiegać stratom ciepła w pomieszczeniach. Charakteryzują się tym, że mają kilka pakietów szybowych oraz specjalne framugi, które zapobiegają przedostawaniu się do wnętrza zimnego powietrza. Okna te będą miały wiele zalet, pod warunkiem, że postawimy na okna wysokiej jakości. Powinny spełniać wszystkie normy. A jak wybrać takie okna?
Jak zapewnić doskonały bilans energetyczny?
Ważne jest, aby okna były zaprojektowane perfekcyjnie, z uwzględnieniem każdego szczegółu. Zaczynając od uszczelek, a kończąc na pakietach szybowych. Wtedy będą nam służyły przez 30 lat. Do produkcji detali okiennych można wykorzystać syntetyczny kauczuk. Znany ze swoich szczególnych właściwości uszczelniających, elastycznych i dopasowujących się kształtem. Jest on również wykorzystywany w przemyśle lotniczym oraz medycznym. Jest odpowiedzialny za proces starzenia się gumowych elementów, przez co ogranicza uciekanie ciepła. Pakiety szybowe wielowarstwowe nie tylko zapobiegają utratom ciepła, ale również doskonale tłumią dźwięki dochodzące z zewnątrz. Ciekawym rozwiązaniem jest też montowanie czujników wilgotności. Dzięki nim system samodzielnie reaguje na zmieniające się warunki pogodowe. W przypadku zmian wilgotności automatycznie otwierają się nawiewniki i napływa świeże powietrze. Ten system chroni przed zawilgoceniami. Bardzo istotny jest sposób montażu okien dachowych. Warto zatrudnić specjalistów.
Parametry ciepłych okien
Inwestując w ciepłe okna dachowe należy przede wszystkim sprawdzić współczynnik Uw Pokazuje on nam ile ciepła przepływa przez m2 przy stałej różnicy temperatur. Im niższa jego wartość, tym cieplejsze okna. Ciepłe okno to takie, w którym szyby mają powłokę niskoemisyjną. Dzięki niej do pomieszczeń dochodzi maksymalnie dużo promieniowania słonecznego, natomiast szyba zapobiega uciekaniu ciepła na zewnątrz.