Co należy wziąć pod uwagę przy wymianie okien dachowych?
- Szczegóły
W tym artykule podpowiemy ci, jak przygotować się do wymiany okien dachowych.
Co musisz sprawdzić przed wymianą okien?
Jeśli planujesz wymianę okien dachowych oraz ich montaż na dachu, który ma już kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat, koniecznie musisz sprawdzić stan jego konstrukcji. Trzeba pamiętać, że zawsze istnieje pewne ryzyko, iż podczas prac dojdzie do uszkodzenia połaci dachowej. Warto też skontrolować stan izolacji i deskowania.
Jeśli okaże się, że dach wymaga renowacji, należy odłożyć montaż okien dachowych na późniejszy termin, a w pierwszej kolejności zająć się pracami remontowymi. Takie rozwiązanie jest nie tylko oszczędniejsze, ale również pozwoli na ewentualną zmianę usytuowania okien.
Jeśli zamierzasz zmienić wymiary okien dachowych, powinieneś zapoznać się z dokumentacją techniczną konstrukcji dachu. W przypadku, gdy nie dysponujesz tymi dokumentami, niezbędne będzie szczegółowe zbadanie połaci dachowej przez dekarzy. Jeżeli nowe okna będą dłuższe niż stare, trzeba sprawdzić, czy nad i pod oknem nie ma belek konstrukcyjnych. Z kolei przy wyborze nieco szerszych okien, trzeba uwzględnić odległość między krokwiami.
Fachowy montaż okien dachowych
Prace związane z wymianą okien dachowych należy oddać w ręce fachowców, którzy mają doświadczenie w realizacji tego rodzaju prac. Tylko wtedy będziemy mieć całkowitą pewność, że nasze okna na poddaszu będą szczelne, łatwe w codziennym użytkowaniu i wytrzymałe. Poza pracami związanymi z przytwierdzeniem okna do połaci dachowej niezbędne jest również zastosowanie izolacji termicznej oraz izolacji przeciwwilgociowej. Wykorzystywane są do tego standardowe materiały, takie jak wełna mineralna lub folie paroizolacyjne, lub też nowoczesne produkty, np. izolacje z polipropylenu. Trzeba też wziąć pod uwagę, że izolacja wokół okna dachowego powinna być połączona z izolacją dachu. W ten sposób unikniemy ewentualnych nieszczelności.
W końcowej fazie prac montażowych należy zainstalować kołnierz uszczelniający, dobrany do rozmiaru okna i rodzaju pokrycia dachowego. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie wnęki okiennej, która najczęściej jest wykończona płytami gipsowo-kartonowymi.