Co robić, gdy w dachu pojawiła się dziura?
- Szczegóły
Dziura w dachu nie wróży nic dobrego. W przypadku przeciekającego lub zniszczonego poszycia nie należy czekać i trzeba jak najszybciej zająć się problemem, doprowadzając konstrukcję z powrotem do pełnej funkcjonalności. Co jednak robić w takiej sytuacji? Czy dziurą w dachu lepiej zająć się samodzielnie, czy może warto skorzystać z profesjonalnej pomocy dekarza? Sprawdźmy, które rozwiązanie jest korzystniejsze!
Jak naprawić dziurę w dachu?
Choć oszczędność na naprawie dziurawego dachu może wydawać się kusząca, warto zasięgnąć profesjonalnej pomocy, zamiast zabierać się za to zadanie samodzielnie, jeśli nie jesteś wykwalifikowanym w tej dziedzinie fachowcem. Doświadczona firma dekarska zrobi to z pewnością lepiej, dając Ci gwarancję solidnie wykonanej pracy.
Specjalista szybko zlokalizuje dziurę oraz ewentualne inne usterki, a także dobierze najlepszą metodę do ich naprawy. Niekiedy przyczyną może okazać się jedynie krzywo ułożona dachówka, inne sytuacje zaś mogą wymagać znacznie większego nakładu pracy. Przykładowo w przypadku dachów pokrytych papą termozgrzewalną należy uzupełnić jej braki nową warstwą, do czego wymagane są specjalistyczne sprzęty.
Jak zapobiegać powstawaniu dziur w dachu w przyszłości?
Jak wiadomo, najlepszym rozwiązaniem problemu jest jego odpowiednia profilaktyka. W związku z tym, by nie dopuścić do kłopotliwej i kosztownej sytuacji, w której będzie konieczna większa naprawa dachu, warto regularnie konserwować poszycie. Przeglądy wykonywane co najmniej raz do roku pozwolą uniknąć Ci poważnych uszkodzeń, a drobniejsze mankamenty wykryjesz, zanim staną się one znaczącym problemem.
Pamiętaj również, że wierzchnia warstwa dachu nieustannie wystawiana jest na działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych i zanieczyszczeń. Mogą one powodować pojawianie się mchu czy glonów, a także zużycie powłoki ochronnej skutkujące tworzeniem się dziur. Konserwacja polega natomiast również na dokładnym czyszczeniu i zabezpieczaniu dachu. Utrzymywanie go przez cały rok w dobrym stanie w dużej mierze wpłynie na jego żywotność.