Czynniki wpływające na wytrzymałość dachu
- Szczegóły
Dach to jedna z najważniejszych konstrukcji budynku. Pokrycie dachowe stanowi zabezpieczenie budynku przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak deszcz, śnieg czy wiatr. Najczęściej używanym typem pokryć dachowych jest blachodachówka, która wyróżnia się mniejszym ciężarem. Ponadto jest odporna na wilgoć, promieniowanie słoneczne czy przemarzanie. Jakie czynniki wpływają na stan faktyczny dachu?
Wytrzymałość dachu
Wytrzymałość dachu zależna jest przede wszystkim od typu blach dachowych. Uważa się, że dachy wykonane z blachy trapezowej, płaskiej czy falistej oraz blachodachówki zapewniają wystarczającą szczelność pokrycia wraz z zachowaniem estetyki wykończenia. To właśnie ten rodzaj pokrycia jest najczęściej stosowany w budynkach mieszkalnych czy domach jednorodzinnych. Jak się okazuje, blachy nie nadają się jednak do dachów o skomplikowanej bryle. Blachodachówka charakteryzuje się różnymi kształtami, przez co nierzadko jest mylona z dachówką ceramiczną. Niebywałą zaletą blachodachówki jest niewielka masa, która zazwyczaj nie przekracza 5 kg na 1 m powierzchni.
Wadą blach dachowych jest niski poziom ochrony przed hałasem. Jest to bowiem spowodowane samym materiałem, który wzmacnia efekt słyszalności podczas opadów atmosferycznych.
Obciążenie dachowe
Już na pierwszym etapie, czyli projektowania budynku, należy pamiętać o potencjalnym obciążeniu dla konstrukcji dachu. Projektant powinien wziąć pod uwagę takie okoliczności jak przestrzeń pod dachem oraz wszelkie możliwe uwarunkowania atmosferyczne, jakie mogą wystąpić na danym obszarze. Obliczając wytrzymałość dachu, nie można zapomnieć o pokryciu dachowym. Dachówki ceramiczne ważą ok. 70 kg na m² połaci dachu. Przy obliczaniu dachu należy zwrócić uwagę także na inne czynniki takie jak: komin, elementy komunikacji oraz waga samego podłoża.