Jak okno dachowe wpływa na mikroklimat poddasza?
- Szczegóły
Za sprawą okien dachowych poddasze staje się miejscem nie tylko przytulnym, ale również funkcjonalnym. W ten sposób można doświetlić pomieszczenia naturalnym światłem, które jest najkorzystniejsze dla człowieka, ale również zapewnić prawidłową wentylację.
Prawidłowa wentylacja poddasza
Pod względem wentylacji poddasze to miejsce dość problematyczne. Tutaj gromadzi się najwięcej ciepła, które unosi się ku górze. Nadmiar pary pod sufitem może skraplać się na pokryciu dachowym, jeśli nie zadbamy o prawidłowy system wentylacji. Standardowa wentylacja może okazać się w tym przypadku niewystarczająca. W przypadku poddasza użytkowego to właśnie okna dachowe mogą stanowić jeden z ważniejszych elementów takiego systemu. Najprostszą metodą, aby wspomóc wentylację mechaniczną, jest kontrolowane wykorzystanie przeciągów. Montując okna dachowe na dwóch przeciwległych stronach dachu, aby zapewnić efektywne wietrzenie pomieszczeń na poddaszu. Jest to szczególnie ważne w okresie grzewczym, gdy najczęściej pojawiają się problemy z uzyskaniem prawidłowego mikroklimatu w całym domu, w tym przede wszystkim na najwyższych jego kondygnacjach.
Istotną rolę odgrywają też nawiewniki wentylacyjne w oknach. Tego rodzaju elementy umożliwiają skuteczne wietrzenie pomieszczeń bez konieczności otwierania okien. W ten sposób można zapewnić sobie komfortowy mikroklimat, nie narażając się przy tym na wychłodzenie wnętrz czy dobiegające z zewnątrz hałasy. Z kolei w okresie wiosenno-letnim nawiewniki pozwalają uniknąć tzw. zaduchu w pomieszczeniach — również bez konieczności otwierania okien. Dzięki temu latem unikamy zbytniego przegrzewania się pomieszczeń, a zimą łatwiej utrzymać w nich wysoką temperaturę. Prawidłowa wentylacja okien dachowych przeciwdziała też rozwojowi grzybów i pleśni, które wykazują szkodliwy wpływ na zdrowie.
Jak się zatem okazuje, rola okien dachowych nie ogranicza się wyłącznie do oświetlenia wnętrz światłem dachowych. Spełniają one istotne funkcje w procesie cyrkulacji powietrza, wpływając pozytywnie na mikroklimat panujący na poddaszu.