Jak prawidłowo zaizolować dach?
- Szczegóły
Izolacja dachu jest bardzo ważnym elementem budowy, ponieważ to od niej zależy komfort cieplny i akustyczny panujący na poddaszu, a w konsekwencji – również w reszcie domu. Właściwie stworzona będzie szczelna, trwała i funkcjonalna przez wiele lat, dzięki czemu nie będziesz musiał się martwić jej wymianą lub naprawą. Prawidłowe wykonanie izolacji dachu nie jest jednak takie proste! Przeczytaj, jak należy to robić.
Na czym polega izolacja dachu?
Izolacja dachu polega na dodaniu dodatkowej warstwy materiału ociepleniowego wysokiej jakości. Takie działanie chroni przed utratą ciepła, które w przypadku nieszczelnego pokrycia najszybciej ucieka właśnie przez dach, ponieważ unosi się do góry. Istnieje wiele metod termoizolacji dachów, spośród których najbardziej popularne jest ocieplanie przy pomocy:
- wełny mineralnej w postaci zwiniętych w rulon mat lub płyt, które umieszcza się pomiędzy elementami konstrukcji dachowej,
- nowoczesnej pianki PUR, która metodą natryskową wpuszczana jest we wszystkie miejsca wymagające izolacji – dzięki działaniu ciśnienia precyzyjnie wypełnia wszystkie zakamarki i szczeliny,
- styropianu.
Metoda izolacji dobierana jest w zależności od rodzaju dachu, planu zagospodarowania poddasza, a także indywidualnych potrzeb i preferencji. Wszystkie z nich mają bowiem swoje zalety, a także przyczyniają się do zwiększenia komfortu cieplnego.
Co daje izolacja dachu?
Ocieplanie dachu to korzyść nie tylko ze względu na komfort, jaki zapanuje dzięki temu w Twoim domu. Jest to także sposób na znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie. Różnica w wysokości kwot jest oczywiście szczególnie odczuwalna w sezonie zimowym, kiedy najwięcej energii jest potrzebne do ogrzania wszystkich pokoi.
Co więcej, izolacja poddasza umożliwia korzystanie z tego pomieszczenia również podczas zimowych miesięcy. Ponadto zabezpiecza całą konstrukcję dachu przed przeciekaniem i uszkodzeniami, które mogłoby ono spowodować. Budując dom, pamiętaj więc o prawidłowym zaizolowaniu dachu, abyś nie musiał martwić się uciekającym ciepłem w przyszłości.