Jakie są typowe usterki dachów?
- Szczegóły
Dach jest jednym z najważniejszych elementów każdego budynku, ponieważ chroni wnętrze przed wpływem czynników atmosferycznych i zapewnia mieszkańcom odpowiedni poziom komfortu. Niestety żaden dach nie jest wieczny, a z biegiem czasu na jego pokryciu lub w konstrukcji mogą wystąpić różnorodne usterki. W niniejszym artykule przedstawiamy najczęściej występujące problemy związane z dachami oraz porady dotyczące ich rozwiązywania.
Uszkodzenia pokrycia dachowego
Pierwszym i podstawowym problemem, jaki może spotkać każdego właściciela domu lub innego budynku, są uszkodzenia pokrycia dachowego. Dach może być wykonany z różnych materiałów, takich jak blacha, dachówka ceramiczna czy betonowa oraz papa termozgrzewalna. Uszkodzenia mogą wynikać zarówno z naturalnego zużycia materiału, jak i wpływu warunków atmosferycznych, takich jak grad czy silny wiatr. Najlepszym rozwiązaniem jest konserwacja dachu, regularne kontrolowanie stanu pokrycia dachowego oraz niezwłoczne wymienianie czy też naprawianie uszkodzonych elementów.
Przecieki dachowe
Typowym problemem są również przecieki dachowe. Mogą one być efektem uszkodzeń pokrycia dachowego lub niewłaściwej izolacji przeciwwodnej. Przeciek dachowy może prowadzić do poważnych uszkodzeń konstrukcji budynku, takich jak zagrzybienie, uszkodzenie tynków czy korozja elementów stalowych. Jeśli zauważymy objawy znaczące o przecieku, takie jak wilgotne plamy na ścianach czy suficie, najlepiej jak najszybciej skonsultować się z fachowcem, który oceni sytuację i zaproponuje odpowiednie rozwiązania naprawcze.
Uszkodzenia izolacji termicznej
Niewłaściwa izolacja termiczna dachu może prowadzić do niepotrzebnego marnowania energii oraz dużych strat ciepła w mieszkaniu. W efekcie będziemy musieli częściej i dłużej korzystać z ogrzewania, co przełoży się na wysokie koszty eksploatacji. Typowe oznaki uszkodzonej izolacji to występowanie lodu na dachu i szybkie spadki temperatury w okresie zimowym czy też zbyt szybkie nagrzewanie się poddasza latem. W takich sytuacjach warto zlecić kontrolę stanu izolacji termicznej specjalistom oraz ewentualną wymianę bądź uzupełnienie warstwy izolacyjnej.