Kuna na poddaszu - jak zaradzić problemowi?
- Szczegóły
Kuna, która zadomowiła się na poddaszu, może stanowić duży problem. Jej obecność powoduje niebezpieczeństwo dla domowników oraz duże zniszczenia, których naprawa może okazać się bardzo kosztowna i czasochłonna. Kuny przynoszą na poddasze swoje ofiary, przez co w domu mogą pojawić się bardzo nieprzyjemne zapachy oraz wyrządzają szkody skutkujące dużymi stratami ciepła. Odpowiadamy, jak poradzić sobie z takim problemem.
Jak pozbyć się kuny z poddasza?
Jeśli nie udało Ci się zabezpieczyć dachu na czas i kuna zdążyła się zadomowić na Twoim poddaszu, warto działać szybko. W przeciwnym razie może ona zniszczyć wełnę mineralną, drążąc w niej swoje korytarze, podziurawić folię izolacyjną, a nawet całą membranę dachową. Przyczynia się także do dużego zanieczyszczenia poddasza resztkami jedzenia i odchodami.
Istnieje wiele sposobów na pozbycie się kuny, które wykorzystują efekty dźwiękowe i zapachowe, a także prąd. Pastuch elektryczny, który montowany jest w obrębie dachu, jest jedną z najbardziej efektywnych metod. Niskie natężenie i odpowiednie napięcie prądu nie robi zwierzęciu krzywdy, ale skutecznie je odstrasza. Pamiętaj również, aby wszystkie prace naprawcze i zabezpieczające przeprowadzać w nocy, gdy kuny nie ma na poddaszu.
Jak zabezpieczyć dach przed kunami?
Jeśli zależy Ci, aby skutecznie zabezpieczyć dach przed kunami lub sprawdzić, czy żadne zwierzę nie stworzyło sobie schronienia na Twoim poddaszu, najlepiej skorzystać z usług renomowanych firm dekarskich, które oferują kompleksową konserwację dachu. Fachowiec wówczas sprawdzi, czy na powierzchni dachu nie ma dziur lub prześwitów, przez które kuna mogłaby przedostać się do środka.
Duże znaczenie mogą mieć także nieprawidłowo ułożone dachówki i powstałe pomiędzy nimi otwory. Ponadto dobrym pomysłem może okazać się dodatkowe uszczelnienie dachu oraz pokrycie okolicy rynien czy okien dachowych specjalną siatką metalową. Dzięki temu zwierzęta mogą zrezygnować ze wspinania się po takiej powierzchni.