Plusy i minusy okien dachowych
- Szczegóły
Osoby budujące lub remontujące dom z poddaszem, często zastanawiają się nad zamontowaniem tam okien dachowych. To rozwiązanie w ostatnich latach zyskuje na popularności. Warto dowiedzieć się, jakie ma zalety, ale też i wady.
Wady okien dachowych
Okna dachowe mają parę minusów. Po pierwsze, jeśli poddasze jest przyjemnie chłodnym miejscem podczas upałów, zamontowanie okien może prowadzić do szybkiego nagrzewania się pomieszczeń. Po drugie, okna dachowe są bardziej podatne na działanie złych warunków pogodowych – zdecydowanie szybciej się brudzą, niż okna umieszczone w ścianach domu. Wiele osób narzekało kiedyś też na to, że ten typ okien nie radzi sobie z wilgocią, na przykład wtedy, gdy zalega na nich śnieg. Obecnie jednak producenci dostarczają tak nowoczesne i dopracowane produkty, że problem ten w zasadzie zanika.
Zalety montażu okien w dachu
Umieszczenie okien na poddaszu ma zdecydowanie więcej plusów niż minusów. Przede wszystkim skutkuje wpuszczeniem do pomieszczeń światła dziennego, które ma ogromny wpływ na nasze dobre samopoczucie. Dzięki nim pomieszczenia do tej pory rzadko użytkowane można zamienić w pokoje dla dzieci, gabinety do pracy lub sypialnie. Montaż okien dachowych sprawia też, że pokoje na poddaszu zyskują zupełnie nowy charakter, stają się przytulne i klimatyczne. Zyskuje także wygląd zewnętrzny budowli. Okna w dachu mogą zmienić charakter budynku na nieco cieplejszy i bardziej rodzinny. Jeśli zamontujemy okna otwierane, umożliwiają one też skuteczne wietrzenie pomieszczeń na poddaszu, a w przypadku kilku okien – stworzenie przeciągu w upalne dni. Dzięki otwieranym oknom łatwiej też kontrolować stan pokrycia dachowego i systemu rynnowego, a w razie potrzeby – dostać się na dach. Wybierając okna, warto zwrócić uwagę na sposób ich otwierania się. Nowoczesne produkty można otworzyć nawet tak, by okno zmieniało się w mały, uroczy taras. Sposób otwierania okna wpływa też na łatwość jego mycia lub wygodę otwierania, zwłaszcza w przypadku niskich osób.