Różne rodzaje więźby dachowej
- Szczegóły
Więźba dachowa to konstrukcja drewniana dachów skośnych jedno-, dwu- lub wielospadowych. To jeden z najważniejszych elementów, od którego rozpoczyna się montaż dachu. Jej głównym celem jest podtrzymywanie pokrycia dachowego, które może być wykonane z różnych materiałów, w tym np. dachówki lub blachodachówki. Najczęściej więźba dachowa wykonana jest z litego drewna cechującego się odpowiednią klasą konstrukcyjną. W niektórych przypadkach występuje również drewno klejone lub pochodzące z przetworzonych produktów drewnopochodnych.
Więźbę dachową możemy podzielić ze względu na układ konstrukcyjny na kilka podstawowych rodzajów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze rodzaje więźby dachowej wraz z krótką charakterystyką.
Więźba dachowa - najczęściej stosowane rozwiązania konstrukcyjne
- Więźba krokwiowa - często występująca, a jednocześnie najprostsza konstrukcja. Wiązary krokwiowe składają się z belek, czyli krokwi, i belki stropu poddasza. Rozwiązanie to stosowane jest zwykle w przypadku dachów o nachyleniu w zakresie od 40 do 60 stopni. Więźba krokwiowa jest prosta i szybka w wykonaniu. Zapewnia wolną przestrzeń wewnątrz, co może być docenione szczególnie w przypadku budynków o ograniczonej wysokości. Jest to rozwiązanie najczęściej stosowane w dość stromych dachach.
- Więźba jętkowa (inaczej zwana też krokwiowo-jętkową) - to pewna modyfikacja więźby krokwiowej, wynikająca z zastosowania dodatkowej belki poziomej, czyli tzw. jętki, która łączy przeciwległe krokwie, dzieląc je w stosunku 3:2 (dłuższy element stanowi tutaj dolna część krokwi). Rozwiązanie to jest na ogół stosowane w przypadku nieco wyższych budynków, ponieważ jętki ograniczają wysokość poddasza. Więźba jętkowa zapewnia większą rozpiętość ścian nośnych, mniejsze przekroje krokwi oraz mniejsze siły rozpierające mur. W tym przypadku możliwe jest również wysunięcie krokwi poza dach.
- Więźba płatwiowo-kleszczowa - składa się z dwóch rodzajów wiązarów, pary kleszczy i dwóch słupów. Kleszcze to specjalne belki obejmujące dwustronnie krokwie wraz ze słupami zwiększającymi sztywność konstrukcji w kierunku poprzecznym. Wiązary występują co trzy lub cztery krokwie. Niezbędne jest odpowiednie wzmocnienie w punktach oparcia (np. poprzez zastosowanie ścian nośnych), ponieważ znaczna część obciążeń przenoszona jest na strop. Więźba płatwiowo-kleszczowa zapewnia znacznie większe możliwości konstruowania kształtu połaci dachu oraz swobodne kształtowanie ścianek kolankowych. Przeznaczona jest przede wszystkim dla budynków dużych, z poddaszem użytkowym, a także dla wielospadowych dachów.
- Więźba kratownicowa - ten rodzaj konstrukcji wykorzystywany jest przede wszystkim w dachach o małym kącie nachylenia. Charakterystyczny dla więźby kratownicowej jest brak wolnej przestrzeni użytkowej, więc zwykle stosowana jest w przypadku domów parterowych. Jest to stosunkowo lekka konstrukcja o małych przekrojach, ale dużej nośności. Świetnie sprawdza się w przypadku dachów o dużej rozpiętości.