Uniwersalna i trwała blachodachówka
- Szczegóły
Dach to z całą pewnością jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego obiektu użytkowego czy mieszkalnego. Podczas doboru odpowiedniego pokrycia kierujemy się więc nie tylko względami estetycznymi, ale przede wszystkim kluczowymi właściwościami, takimi jak trwałość, wytrzymałość materiału, odporność na czynniki zewnętrzne itd. Jednym z bardzo często wykorzystywanych materiałów do pokrycia dachu jest blachodachówka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze korzyści wynikające z pokrycia dachów blachodachówką. To doskonała opcja szczególnie w przypadku dachów stromych.
Najważniejsze cechy blachodachówki
Blachodachówka wykorzystywana jest najczęściej do pokryć dachowych w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych. Często bywa też używana w przypadku budynków gospodarczych. Jedną z jej najważniejszych zalet jest przede wszystkim stosunkowo niewielka waga.
Jak już zostało wspomniane, blachodachówka znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku dachów o stromym kącie nachylenia połaci. Dla zwykłej blachodachówki kąt nachylenia powinien wynosić 9°, natomiast w przypadku blachodachówki z posypką kamionkową i prostej konstrukcji wartość ta wzrasta do 12°. Przy zachowaniu tych parametrów możliwe jest stosunkowo łatwe i szybkie wykonanie montażu dachu. Co więcej, można w ten sposób do minimum ograniczyć ilość zużycia surowca, a zredukować ewentualne odpady materiału, co wpływa bezpośrednio na koszt wykonania dachu.
Blachodachówka może być wykorzystana również w przypadku skomplikowanych dachów, np. z wieloma załamaniami. Trzeba jednak pamiętać, że wówczas arkusze blachy powinny być odpowiednio dopasowane do kształtu i umiejętnie przycięte. W innym przypadku może dojść do poważnych uszkodzeń warstw ochronnych blachy, co wpłynie na późniejsze właściwości pokrycia. Z tego też powodu zaleca się stosowanie blachodachówki głównie w przypadku dachów dwuspadowych i w prostych konstrukcjach dachów czteropołaciowych.